Saturday, November 12

Go Big or Go Home

Today was a shopping day. When buying cooking staples, things that won't go bad, then buy big. You have to check the prices to be sure, but it is almost always true that a larger package of something will cost less per unit than a smaller one.

For example, if a 2lb jar of peanut butter costs $2.50, but a 4lb jar costs $3.50, you are only paying $1.00 for that extra 2 lbs. I know this is second nature to many people out there. However, you'd be surprised how many people just don't give a seconds thought to issues like this.

There is a catch though. If you are going to splurge and overconsume the product, because you have so much of it, then you aren't necessarily going to save any money. You can combat this "splurge during times of plenty" mindset just by actively reminding yourself that times are tough and it has to last. That way, when you spread peanut butter on your bagel or toast, you won't load up the knife just because the jar has so much in it.

This frugal mindset combined with volume purchases will spread your dollar a long ways, as long as you stay strict.

Tags: Frugality, Buying In Bulk

Frugal Guy said...
First time visitor? Start on my blog overview page...

Have your own blog? Please add it to my blog directory!

If you've found help, hope or laughter here, please consider linking to my blog or perhaps a particular post...

Thanks!

0 comments: